Dogdancing

Dogdancing, alebo aj tanec so psom, je muzikálne prevedenie choreografie zostavenej z rôznych po sebe nasledujúcich cvikov. Hlavnú úlohu v ňom hrá pozitívna motivácia a tímová práca človeka so psom. Vhodný je pre všetky plemená a krížencov, a ako jeden z mála športov otvára dvere aj hendikepovaným ľuďom či ich psom. Platformou pre dogdancing je poslušnosť, rozvíjaná do ďalších prirodzených aj neprirodzených pohybov psa, a do po sebe nasledujúcich cvikov, ktoré s hudobnou kulisou vytvárajú ilúziu tanca. Každý tím si vytvára vlastný štýl, svoju osobitosť, ktorú za hudby predvádza publiku.

Učenie trikov nie je dôležité len pre dogdancing. Každý psík je schopný naučiť sa rôzne zábavné triky, ktoré zvyšujú jeho sebadôveru. Sebavedomý pes, ktorý ovláda všetky štyri nohy a vie, kde má zadok, je správne osvalený a motivovaný, bude vynikať aj v iných psích športoch. Učenie cvikov napomáha zvyšovať sebavedomie psa aj jeho koncentráciu, a cviky ako panáčikovanie, chodenie po zadných nohách či stojka na predných sa zase postarajú o správne osvalenie. Veľa dogdancerov sa práve preto venuje aj iným športom, skladajú skúšky obedience alebo pretekajú v agility.

Nemusíte mať športové ambície. Môžete cvičiť pre radosť a zábavu, môžete psíka učiť triky a potom ich za mohutného potlesku ukazovať rodine, môžete trénovať psa len preto, lebo vás to oboch baví a nemusíte sa ukazovať na súťažiach. Alebo zistíte, aké je učenie trikov zábavné. Že je to čoraz ľahšie, že vás pes chápe čoraz rýchlejšie, a že si vymýšľa vlastné variácie cvikov. A vy využijete vlastnú kreativitu a fantáziu a budete chcieť zažiť aplaus ľudí, zložíte prvú choreografiu, ukážete ju ľuďom a zožnete úspech, a potom zistíte, že dogdancing je návykový, že s učením trikov nedokážete prestať a začínate pracovať na novej choreografii, pozeráte videá, vrháte sa na nové tipy a metódy cvičenia, a vaše plány ďaleko presiahnu záhradný plot.

Viac o Dogdancingu, akciách a úspechov Slovenských Dogdancerov sa dočítate tu : www.dogdancing.sk