Prirodzená Strava - Barf
BARF
Čo to je?
Prvýkrát akronym BARF použila američanka Debbie Tripp, aby označila ľudí, ktorí kŕmia svojich psov čerstvou surovou stravou. V tomto prípade BARF znamená Born Again Raw Feeders (znovuzrodená surová potrava). Neskôr bol akronym zmenený na Biologically Appropriate Raw Foods – biologicky vhodná surová potrava.
Hotové krmivo (granule) – čo to je?
Len málo majiteľov vie, čo za „pochúťky“ sa nachádzajú vo vreci s granulami. O chemikáliách, konzervačných látkach a dochucovadlách vedia mnohí a medzičasom aj mnohí výrobcovia vyrábajú údajne bez týchto škodlivín. Ako potom dokáže mať krmivo trvanlivosť aj viac ako rok už neobjasňujú. Faktom je, že výrobcovia krmív nakupujú svoje základné substancie tak, že už obsahujú konzervačné látky. Preto tieto už nepotrebujú do hotového produktu pridávať a teda ich aj deklarovať. Keď na vreci stojí „žiadne prídavné látky“, znamená to len, že výrobca tam pri SVOJOM spracovaní žiadne prídavné látky nedal. Ale polotovary ako kostná múčka či obilné múky môžu byť ošetrené konzervačnými látkami.
Problematická je aj neprehľadnosť výroby a kvality jednotlivých zložiek. Museli by sme vedieť, čo všetko je dovolené označiť „vedľajšie živočíšne produkty“, „hydinová kostná múčka“, „rybia múčka“ alebo „kostná múčka“.
Uvádzame časti zvieracích tiel, ktoré sa nachádzajú aj v najlepších krmivách: Sliepky – beháky, zobáky, perie, trus, hovädzie – krv, koža, kopytá, trus, moč… a k tomu odpad od zeleninových a obilninových výrobcov.
Beháky, perie,…kopytá obsahujú vysoké množstvo látok, ktoré sa započítavajú do deklarovaného množstva surových bielkovín. Avšak psami sú len veľmi ťažko stráviteľné a sotva využiteľné.
Všetky druhy granulovaných krmív pozostávajú z veľkej časti z obilia (60-90%). Čo sa týka analýzy na obaloch, väčšinou sú tam obilniny jednotlivo rozpísané a tak sa môže stať, že mäsová múčka je na prvom mieste.
Vitamíny, enzýmy, aminokyseliny a esenciálne mastné kyseliny sú vysokým teplom pri výrobe zničené, pozmenené alebo poškodené, žiaľ lieky a narkotiká nie. Na tieto zložky však krmivo testované nie je. Už ste premýšľali kde končia telá našich mŕtvych miláčikov? Odpoveď je kostná a mäsová múčka. K tomu sa často stáva, že niektoré časti nie sú včas odobraté – antiparazitárne obojky uspatých zvierat, igelitové obaly z mäsa zo supermarketov… spracujú sa do mäsovo-kostnej múčky.
Často sa používa masa z červenej repy, pretože sfarbí trus do tmava a keďže ostáva dlho v čreve, spôsobuje, že trus je pevný – obľúbený argument mnohých výrobcov.
Pes je mäsožravec
Rovnako ako jeho predok vlk patrí pes k mäsožravcom, pričom vlk nie je výlučne požieračom len mäsa. Okrem ukoristených zvierat žerie vlk ovocie, byliny, lesné plody, trávu, červíky, hmyz a tiež aj výkaly bylinožravcov. Prevažne žerie vlk vysokú zverinu, kde zožerie všetko až na najväčšie kosti, väčšiu časť kože a srsti a časť obsahu tráviaceho traktu. Pri trávení celého zvieraťa dostáva vlk všetky pre neho dôležité výživové prvky: bielkoviny, tuky, minerály, vitamíny, enzýmy a balastné látky.
Pes má chrup mäsožravca so silnými očnými zubami, aby mohol korisť uchopiť a stoličky s ostrými hranami, aby mohol mäso a kosti rozdrviť. Na rozdiel od bylinožravcov nemá pes tráviace enzýmy v slinách a v porovnaní s nimi produkuje slín veľmi málo. Psie sliny sú veľmi riedke a slúžia ako kĺzací prostriedok pre potravu, ktorá u mäsožravcov pozostáva z väčších kusov. Žalúdok psa je v porovnaní s bylinožravcami veľmi veľký: 8 krát väčší ako žalúdok koňa prepočítaný na telesnú hmotnosť. Žalúdočné šťavy psa obsahujú 10 krát viac kyseliny soľnej ako má človek a s potravou v žalúdku má pH menej ako 1 (človek má pH 4-5). Spúšťačom produkcie žalúdočných kyselín je mäso.
Črevo psa je veľmi krátke v porovnaní s dĺžkou čreva bylinožravcov. Úplné strávenie mäsa a kostí trvá psovi maximálne 24 hodín, bylinožravci potrebujú na strávenie potravy 4-5 dní.
Tieto fakty hovoria jednoznačne o tom, že pes je mäsožravec a kŕmenie potravou založenou na obilí je v tomto prípade absolútne nesprávne. Podiel obilia v granuliach spôsobuje psom značné problémy. Nevytvorí sa dostatočné množstvo žalúdočných kyselín, pretože chýba kľúčový spúšťač – mäso. Následne nie sú usmrtené baktérie, dochádza k nafukovaniu, torzii žalúdka a premnoženiu parazitov. Slinné žľazy sú preťažené tvorbou enzýmov potrebných na trávenie obilia, pretože v granuliach vyrábaných pri vysokých teplotách sotva nejaké enzýmy prežili a okrem toho tráviaci systém psov nie je stavaný na trávenie veľkého množstva rastlinnej stravy.
Varením sa v živočíšnych bielkovinách menia reťazce aminokyselín a z väčšej časti sa stávajú pre psa nevyužiteľnými. Bielkoviny sú po vare ťažko stráviteľné a strácajú veľké množstvo minerálnych látok. Aj keď sa skrmí voda, v ktorej sa mäso varilo, z väčšej časti sú minerálie pre psa nevyužiteľné. Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v surovom mäse, sú základom zdravého imunitného systému psa.
Tuk v granuliach sa konzervuje pomocou látok ako Ethoxiquin, BHA a BHT. Tieto konzervačné látky môžu poškodzovať biele krvinky, oslabovať imunitný systém a blokovať príjem glukózy. Pretože zvyšujú riziko nádorových ochorení sú pre ľudskú výživu zakázané. Omega-3 mastné kyseliny v granuliach úplne chýbajú, pretože sa nedá zabezpečiť ich konzervácia.
V lepšom prípade prežije pes na pohľad zdravo, žiaľ často prichádza k ochoreniam. Imunitný systém je oslabený nedostatkom enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Slinné žľazy sú preťažené a nefungujú správne, vytvára sa zubný kameň a chronický zápal v papuli, ktorý opätovne oslabuje imunitný systém.
Medzitým prichádzajú na rad rôzne diétne krmivá, aby potlačili ochorenie, ktoré je vyvolané kŕmením hotovou suchou potravou. Keby to nebolo smutné, mohli by sme sa nad tou iróniou zasmiať.
Čo teraz?
Mnoho majiteľov sa začalo kvôli starostiam o zdravie svojho psa viac zaoberať jeho výživou. Pritom mnohí prešli na prirodzenú stravu so surovým músom a kosťami. Staré zabudnuté knihy, ako napr. od Juliette de Bairacli Levy, našli nových čitateľov amnoho nových kníh s touto tematikou prišlo na trh.
Tí, čo začali kŕmiť svoje psy stravou založenou na BARF zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a feny oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.
Dnes existuje na internete mnoho stránok a fór, kde sa dajú získať informácie a rady ohľadom prirodzenej stravy. Len odvahu: tento spôsob kŕmenia je oveľa jednoduchší ako sa zdá.
Predsudky
Mnoho majiteľov psov má pochybnosti o kŕmení BARF, pretože výrobcovia krmív a veterinári často pred surovým mäsom a kosťami varujú. Surové mäso je vraj nebezpečné kvôli parazitom a salmonele. Len granule vedia zabezpečiť vyváženú stravu, zdôrazňujú. Kosti sú životu nebezpečné – varuje lobby výrobcov krmív. Kŕmenie surovou stravou je vraj finančne nákladné a časovo náročné.
Ako už bolo objasnené, pes má tráviaci trakt mäsožravca. To znamená, že jeho trávenie je prispäsobené spracovaniu surového mäsa a kostí. Zdravý organizmus si so salmonelou a inými baktériami a parazitmi ľahko poradí. Žalúdočné kyseliny psa sú tak silné, že strávia mäso aj kosti. Rovnako sú zničené aj baktérie a paraziti.
Vôbec nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Toto môžu tvrdiť len výrobcovia krmív. Vyváženosť stravy sa dolaďuje v priebehu mnohých týždňov, tak ako je to v prírode bežné. Pri surovej, prirodzenej strave nie je také zlé, keď pes dostáva určitý čas jednostrannú potravu za predpokldu, že sa v určitom čase pravidelne obmieňa.
Kŕmiť BARF nie je až také časovo a finančne nákladné v porovnaní s hotovými granulami. Zo začiatku si robíte veľa starostí, či psovi niečo nechýba a máte sklon kupovať mu priveľa výživových doplnkov. Mäso a kosti, ktoré skrmujete, sú väčšinou odpadom mäsovej výroby a nie sú oveľa drahšie ako priemerne kvalitné krmivo.
Surové mäso vyvoláva agresivitu – to je ďaľšia z rozprávok, ktorá sa len ťažko odbúrava. Na psa nemá žiadny vplyv a vzťah pes-človek je len otázkou výchovy.
Výhody
• žiadny zubný kameň
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri arthritíde
• menej rastových problémov
• drasticky znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť
V praxi
Keďže psi sú rôzni, musíte vášho dobre sledovať, aby mu výživový plán dobre sedel. Sú psy, ktoré neznášajú žiadne obilie alebo surové mäso a kosti im zo začiatku robia problémy. Niektorí psi nemajú radi vnútornosti ani zeleninu. Nasledujúci diétny plán je myslený len ako východiskový bod.
Mäso by malo byť nakrájané na väčšie kusy, prípadne byť ešte ako súčasť kosti, pretože žuvanie je veľmi dôležité pre starostlivosť o zuby. Mäso a obilie by sa nemalo podávať súčasne, lebo spôsobuje nadúvanie. Pes by teda mal jesť dva krát denne, keď chcete kŕmiť aj obilovinami. A to z dvoch dôvodov – kvôli tráveniu a kvôli zníženiu rizika torzie žalúdka.
Raz do týždňa by sa ako odľahčovací deň mala podávať len zelenina alebo vločky. Ak to pes dobre znáša, môže mať aj jeden deň úplne pôstny – len s vodou.
Zeleninu môžte podávať samostatne alebo súčasne s mäsom. Sú psi, ktorí nemajú radi zeleninu a vtedy je dobré zeleninové pyré primiešať do mletého mäsa.
Keď vychádzame z toho, že pes žerie dvakrát denne, týždenne dostane dvanásť porcií (ak má jeden pôstny deň). Z týchto 12 porcií je 8 mäsovo-kostných, 4 zeleninové a 4 obilno-mliečne.
Príklad: 4 porcie čisto mäsovo-kostné
4 porcie mäsovo-zeleninové
4 porcie obilno-mliečne
Keď chcete kŕmiť bez obilnín, mala by zelenina tvoriť 10-25%, mäsité kosti, vnútornosti a mäso 75-90%. Podiel kostí (myslia sa surové, mäsité kosti) by nemal prekročiť 30% celkového množstva stravy, ideálne je asi 10%.
Obilná porcia:
Vločky s cmarom, kozím mliekom alebo mrkvovou šťavou. K tomu z času na čas vajce, tvrdý syr, jogurt… Sú psi, ktorí sú alergickí na obilie. Nie je nutné kŕmiť obilninami. Psi trpiaci alergiou, arthritídou alebo rakovinou by nemali byť kŕmení žiadnymi obilninami.
Mäsová porcia:
Mäso a kosti s bylinkami a zmesou olejov
Zeleninová porcia:
Čerstvá, postrúhaná a/alebo jemne podusená zelenina, tiež môže byť s pečeňou alebo tvrdým syrom či jogurtom. K tomu olej (1-2 čajové lyžičky)
PRÍSADY:
Vločky: ovos, jačmeň, raž, proso, amarant, pšeničné klíčky, kokosové lupienky, kukuričná múka
Mäso/kosti: hovädzie – svalovina, srdce, slezina, ľadviny, držky, pečeň, chvost, mäso z hlavy, všetky kosti, hlavne mäkké
kura – celé kura, krky, chrbty, pečeň, srdcia, ..kosti len surové!
vajcia – aj so škrupinou, surové
vnútornosti – len 1-2 krát do týždňa. Pre asi 30kg psa zhruba 200-300g pečene, držky 1-2 krát do týždňa
bravčové mäso - len dobre uvarené!
Zelenina: šalát, mrkva, cukina, brokolica, klíčky, bylinky (žihľava, púpava..)…vlastne všetko a čím zelenšie, tým lepšie, striedať
Vyhnúť sa surovým zemiakom, avokádu a cibuli.
Ovocie: jablká, banány, hrozno (pozor na otravu pesticídmi), kiwi…
Bylinky: alfaalfa, morské riasy, kôpor, petržlen,
Oleje: rybací, z bodliaka, olivový, ľanový… (za studena lisované), obmieňať, hlavne v zime
Vitamíny: pri strese alebo chorobe Vit. C, E, K1, event. B-komplex
1 až 2 krát do týždňa štipku soli
Množstvo potravy
Dá sa povedať, že priemerne aktívny pes potrebuje krmivo o váhe asi 2% z jeho telesnej hmotnosti (pes s hmotnosťou 30kg teda potrebuje denne asi 600g potravy – rozdelené na dve 300g porcie). Psy však majú v závislosti od aktivity a veku rôznu látkovú výmenu. Veľmi aktívne psy môžu denne potrebovať až 3-4% zo svojej hmotnosti. Šteňatá vo vývoji potrebujú až 10%.
Viac informácii, otázok a odpovedí nájdete aj tu: https://dogforum.sk/viewtopic.php?f=52&t=1936